MENÜ

ZİYARETLER

Somali Güney Batı Eyâleti’nin Diyânet İşleri Bakanı, Cübbeli Hoca’yı ziyâret etti
İstanbul, Beykoz
25 Haziran 2021
0 yorum
Somali Güney Batı Eyâleti’nin Diyânet İşleri Bakanı, Cübbeli Hoca’yı ziyâret etti

Somali Güney Batı Eyâleti’nin Diyânet İşleri Bakanı, Cübbeli Hoca’yı ziyâret etti.

Somali Güney Batı Eyâleti’nin Diyânet İşleri Bakanı ve Abdülkâdir Geylânî Hazretleri’nin neseb-i şerîfinden gelen seyyidlerden kıymetli âlim Sâlih Şerîf Seyyid Alî el-Ciylânî Hazretleri Cübbeli Hoca’yı ziyâret etti.

Hoca Ahmet Yesevi (HAYDER) Derneği, el-Kâideci terör örgütü eş-Şebâb’tan kaçanların bulunduğu ve bölgedeki açlıktan dolayı “Ölüm Şehri” diye anılan Baidoa bölgesinde 200 kişilik mescid inşâ etmiş ve o bölgede Ramazan’da her gün ihtiyaç sahiplerine iftar vermişti. Ayrıca kurban ve su kuyusu gibi faaliyetlere de devâm etmektedir.

Sâlih Şerîf Hazretleri ile de bu faaliyetler münâsebetiyle tanışıldı. Kendisi HAYDER’e bu hizmet sahalarının açılmasında yardımcı oluyor, HAYDER de bu vesîleyle yardımları açlıktan ölmek üzere olan muhtaçlara ulaştırmaya devam ediyor. Allâh-u Teâlâ, hayır sâhiplerinin ecirlerini kât kât ziyâde eylesin.

Seyyid Hazretleri, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Somali’ye destek çıkmasını minnetle anıyor, askeriyemizin oranın ordusuna eğitim vermesini çok önemli sayıyor. Zîrâ evvelce Vehhâbî-Selefî olan eş-Şebâb örgütü Seyyid Hazretleri'nin babası ve oranın en büyük âlimi olan Şerîf Seyyid Alî Hazretleri'ni câminin kapısında şehîd ettikleri için kendisi bu konuda çok hassas.

Hâlen çöl bölgelerindeki halklara giden yardımları eş-Şebâb örgütü engelliyor, mallara el koyuyor, dolayısıyla bu Vehhâbî belâsı oranın halkını perîşân etmiş durumda, onlarla mücâdele eden ordunun ise Türkiye'nin eğitimleri sâyesinde güçlendiğini ve terör eylemlerinin azaldığını, bu sebeple 25 milyonluk Somali halkının biraz daha güven kazanarak rahata kavuştuklarını anlatan Diyânet İşleri Bakanı Türkiye'ye minnettâr olduklarını beyân etti.

Allâh-u Teâlâ, ordumuzu daha ziyâde kuvvetlendirerek bütün mazlum halklara yardım etmeye ve zâlimleri kahretmeye muvaffak eylesin. Âmîn!

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
  • İlk Yorum Yapan Siz Olun!
YORUM YAZ