MENÜ

ZİYARETLER

Özbekistan Başkonsolosu Emir Said Bey’i Ziyâret
İstanbul
31 Ocak 2023
2 yorum
Özbekistan Başkonsolosu Emir Said Bey’i Ziyâret

Bugün öğle vakti Cübbeli Ahmet Hoca Efendi, Müceddid Mahmut Efendi Vakfı başkanı Muhammed Keskin Hoca Efendi ile birlikte Özbekistan başkonsolosu Emir Said Bey’i ziyârete gittiler. Bu ziyârette Hayder başkanı Mehmet Kaya Bey de hâzır bulundu.

Cübbeli Ahmet Hoca kendi asıllarının da Görele’ye Buhara’dan geldiğini beyân etti ve Özbekistan’ın şu anda yaptığı faaliyetlerden dolayı, özellikle evliyâullâhın kabirlerini mâmur etmeleri, çok temiz ve güzel abdesthâneler yapmaları ve insanların ziyâretleri için kolaylık sağlamaları noktasında kendilerine teşekkür etti. Ayrıca yeni Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev Bey Efendi’nin bu husustaki gayretlerini takdir ettiklerini, kendisine çok duâ ettiklerini beyân etti.

Görüşmede selefi, vehhâbî sorununa karşı tetikte olan Özbekistan’dan Türkiye’ye gelen öğrencilerin bu terörist akımlara kapılmamaları, tam Ehl-i Sünnet, Matûrîdi ve Hanefi mezhebinin düzgün âkıdesi üzere yetiştirilmeleri husûsunda neler yapılması gerektiğine dâir uzunca müzâkereler yapıldı, bu hususta ihtisâsı olan diğer hoca efendiler ile de görüşülerek Müslüman Türk gençliğinin bâtıl inançlardan ve terörden muhâfazası hususunda gösterilmesi gereken âzamî gayretler ve faâliyetler konusunda istişâreler yapıldı.

Meclisin sonunda: “Allâh-u Te‘âlâ, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev Bey Efendi’ye de, başkonsolos Emir Said Bey Efendi’ye de ve bu mübârek toprakların maddî ve mânevî her sahada mâmur olması için gayret gösteren tüm muvazzaflere de hayırlı uzun ömür ve sıhhat-ü afiyet içerisinde daha nice hayırlı hizmetler yapmalarını nasîb eylesin! Mâmur ettikleri ulemânın ve evliyânın kabr-i şerîfleri hürmetine o İslâm yurtlarına zarar ve zeval vermesin! Bütün kâfirlerin şerlerinden muhâfaza eylesin ve Türkiye ile aralarının daha ziyâde kaynaşmasını ve Müslüman Türkî Cumhuriyetlerin maddî, mânevî her sahada ittifak içerisinde hareket ederek bütün insanlığa faydalı olmasını müyesser eylesin!” şeklinde duâlar yaparak ayrıldılar.

Özbekistan Başkonsolosu Emir Said Bey?i Ziyâret

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
  • Makhsuma Tulum
    03 Nisan 2023 11:28
    Esselamun aleyküm hocam
  • Samsiddin Ozbek
    07 Şubat 2023 06:27
    Allah turklerin daha guclenmesini, atalari gibi islama yeniden hizmet etmesini, islamin yer yuzuna hukmran olmasini nasip kilsin, amin. Özbekistan ve Turkiye iktidarlarinida Allah bu yolda yardimci olsun. Cubbeli hocamiza Allah sihet ve salamatlikla bu yolda uzun yillar daha nece hizmetler nasib kilsin. Özbekistandan hocamdan devamli istifada ediyoruz, Allah razi olsun!
YORUM YAZ