MENÜ

ZİYARETLER

Es’âd Paşa Câmii Hazîresinde Bulunan Büyük Velileri Ziyâret
Erzurum
04 Ocak 2021
0 yorum
Es’âd Paşa Câmii Hazîresinde Bulunan Büyük Velileri Ziyâret

Bu kabristân Hacı Sâlih Efendi Hazretleri’nin defnedilmek için vasiyet ettiği mezârlıktır. Zîrâ bu hazîrede Hacı Sâlih Efendi Hazretleri’nin hâricinde sekiz büyük velî bulunmaktadır. Başta Hâlid-i Bağdâdî Hazretleri’nin en sevdiği Halîfesi Abdullâh el-Mekkî Hazretleri’nin halîfesi Osman Efendi Hazretleri olmakla berâber, Muhammed Baba Hazretleri, Hacı Mahmûd Efendi Hazretleri, Seyyid Abdurrahmân Efendi gibi evliyâullâh medfûndurlar.

Hacı Sâlih Efendi Hazretleri, Muhammed Baba Hazretleri ile küçüklüğünde buluşmuş ve onun büyük makâmını görmüştür. Hacı Sâlih Efendi Hazretleri, hâl-i hayâtındayken: “Acaba ben bu sekiz velînin yanına defnolunsam bunların hürmetine kurtulabilir miyim?” diye temennide bulunmuştur.

Hacı Sâlih Efendi Hazretleri, Bakanlar Kurulu karârıyla ilk olarak Es’âd Paşa Câmii Hazîresine defnedildiği halde köylüleri olan Çöğenderliler tarafından bir gece yarısı kabr-i şerîfi gizlice açılarak beden-i şerîfi Çöğender Köyü’ne getirilmiştir.

Bu gelişme üzerine o sabah yetkililer harekete geçmişse de; Hacı Sâlih Efendi Hazretleri’nin beden-i şerifînin hiç çürümediği ve etrâfa misk kokuları saçtığı müşâhede edildiği için tekrâr yerine defnedilse bile köylülerinin Hacı Efendi Hazretleri’ni yerinde bırakmayıp yine köylerine almak isteyecekleri düşünülerek bir daha rahatsız olmasın diye köy câmiinin önüne defnedilip türbe yapılmasına müsaade edilmiştir.

Es?âd Paşa Câmii Hazîresinde Bulunan Büyük Velileri Ziyâret

Es?âd Paşa Câmii Hazîresinde Bulunan Büyük Velileri ZiyâretHacı Salih Efendi Hazretleri'nin ilk defnedildiği kabr-i şerîf (makamı)

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
  • İlk Yorum Yapan Siz Olun!
YORUM YAZ