MENÜ

Sohbet Özel
04 Temmuz 2006
Özbekistan Ziyâretleri 2. Bölüm (Hâce Alî Râmîtenî, Muhammed Baba Semmâsî, Seyyid Emir Külâl) 4 Temmuz 2006

Hâce Ali Râmîtenî Kuddise Sirruhû Hazretleri'nin, Muhammed Baba es-Semmâsî Kuddise Sirruhû Hazretleri'nin ve Seyyid Emir Külâl Kuddise Sirruhû Hazretleri'nin Hayatları (Özbekistan Ziyaretleri) 4 Temmuz 2006

Cübbeli Ahmet Hocaefendi'nin, 2006 yılında yapmış olduğu Özbekistan Ziyâreti dönüşü, kabr-i şerîfleri Özbekistan'da bulunan büyüklerimizin hayatlarını ve kerâmetlerini anlattığı sohbet serisinin 2. Bölümü

 

Hâce Ali Râmîtenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin hayatı,

Muhammed Baba es-Semmâsî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin hayatı,

Seyyid Emir Külâl Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin hayatı.

 

- Hâce Ali Râmîtenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin hayatı.

- Allâh-u Teâlâ, bir mümin kulun kalbine her gün 360 kere nazar eder. Hâce Ali Râmîtenî Kuddise Sirruhû Hazretleri bu hadîs-i şerîfi şerh ediyor.

- Hâce Ali Râmîtenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin kerametleri.

- Hâce Ali Râmîtenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’ne “azîzân” denmesinin sebebi

Rivayet edildiğine göre, bir gün Mevlânâ Hâce Ali Râmitenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin kıymetli bir dostu ona misafirliğe geldi. Alî Râmitenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin evinde misafirine ikram edeceği bir yiyecek yoktu. Bunun üzüntüsüyle birlikte misafiriyle otururlarken ansızın kapı çaldı. Gelen kişi Hâce Alî Râmitenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin müritlerinden birisiydi. Babası aşçı olan bu zat, Hâce Hazretleri’ne tirit yemeği getirmişti. Getirdiği ikramı mürşidinin huzuruna bıraktıktan sonra edepli bir şekilde şeyhine hizmette bulundu. Mevlânâ Alî Râmitenî Kuddise Sirruhû misafirine ikram edebileceği bir yiyecek bulduğu için çok mutlu oldu. Misafir gittikten sonra o müridini çağırarak şöyle buyurdu:

“Allâh-u Te‘âlâ rızkını artırsın, hediyeni kabul buyursun. Şimdi söyle bakalım, benden ne istersin? İsteğin Allâh’ın izniyle gerçekleşir!” Himmeti bir hayli yüksek olan mürit:

“Efendim! Benim en büyük muradım içimle dışımla sizin gibi olmaktır” dedi. Hâce Kuddise Sirruhû Hazretleri şöyle buyurdu:

“Evlâdım! Bu çok zor bir istek. Zira sen buna dayanamazsın!” Ancak mürid:

“Efendim! Ben başka bir şey istemem, benim tek isteğim budur!” deyince, Hâce Kuddise Sirruhû Hazretleri, onun elinden tutarak halvete götürdü ve ona tam bir teveccühle teveccühte bulundu. Bir süre sonra dışarıya çıkan mürit, insanların Hâce Alî Râmitenî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nden ayırt edemeyeceği şekilde, içi ve dışı onun gibi olduğu bir hâldeydi. Bu hâle daha fazla dayanamayan mürit kırk gün daha yaşadı ve vefat etti. Bunun üzerine kapıdan içeriye girdiklerinde bir azîz varken, dışarıya çıktıklarında iki azîz olduklarından dolayı Hâce Kuddise Sirruhû Hazretleri’ne iki azîz anlamına gelen “Azîzân” denmiştir. (Yûsuf ibni İsmâ'îl en-Nebhânî, Câmi‘u kerâmâti’l-evliyâ, 2/354)

- Muhyiddin İbnü'l-Arabî Hazretleri derki: “Sadık bir mürit, şeyhini ayağına getirir.”

- İbrahim ibni Ethem Hazretleri’nin, tahtı bırakması ve balıklara iğneyi getirtme kerameti.

- İmamı Şafii Hazretleri’ne “sivrisineklerin yaratılmasındaki hikmet nedir?” diye sormuşlar, “Kralları rezil etmektir” demiş.

- Sene hicri 715 veya 721'de 130 yaşında Hâce Ali Râmîtenî Kuddise Sirruhû Hazretleri vefat ediyor.

- Muhammed Baba es-Semmâsî Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin hayatı. Muhammed Behâuddîn Şâh-ı Nakşibendî el-Buhârî Kuddise Sirruhû Hazretleri’ni doğmadan müjdeleyen zat.

- Allâh’dan sabır isteme, sabır istemek sıkıntı demektir, Allâh’dan afiyet isteyin.

- Muhammed Behâuddîn Şâh-ı Nakşibendî el-Buhârî Kuddise Sirruhû Hazretleri ile Muhammed Baba es-Semmâsî Kuddise Sirruhû Hazretleri ile arasında geçen bir kıssa (keramet).

- Seyyid Emir Külâl Kuddise Sirruhû Hazretleri’nin hayatı.

KULLANICI YORUMLARI
  • İlk Yorum Yapan Siz Olun!
YORUM YAZ