MENÜ

Mescid Sohbetleri
03 Nisan 2008
İslâm Dîninin Nişanlarına Tâzim ve Hürmetin Önemi (Fetih Mescidi) 3 Nisan 2008

 

- وَمَنْ يُعَظِّمْ شَعَٓائِرَ اللّٰهِ فَاِنَّهَا مِنْ تَقْوَى الْقُلُوبِ Her kim (Safâ-Merve gibi) Allâh’ın (dininin) nişanlarına (özellikle kurbanlık hayvanlara) tâzimde bulunursa, gerçekten de o (hürmet ve saygı), kalplerin (Allâh-u Te`âlâ’ya karşı taşıdığı saygı ve) takvâsından (kaynaklanmakta)dır. (Hac Sûresi 32. âyet-i kerîmesi)

- Kâbe Allâh'ın dininin nişanlarındandır.

- Bir gün müridleri Mevlânâ Ebû Yezîd el-Bestâmî (Kuddise Sirruhû) Hazretleri'ne: “Efendim, filan yerde büyük bir zat bulunmaktadır. Fazilet ehli birisidir” dediler. “Madem öyle birisi vardır, ziyaretine gitmemiz gerekir” buyurdu. Müridleriyle birlikte o zatın bulunduğu yere geldiler. Hazreti Şeyh (Kuddise Sirruhû), kendisinden bahsedilen zatın kıbleye karşı yere tükürdüğünü gördü. Bunun üzerine görüşmekten vazgeçip derhal geriye döndü. Sonra şöyle buyurdu: “Dinin hükümlerini yerine getirmede, sünnet-i seniyyeye uymada ve edepte zayıf olan birisine keramet sahibi denmez. Böyle birisinin veli bir kul olması mümkün değildir.”

- Safa ve Merve dağı Allâh'ın dininin nişanlarındandır.

- Hazreti Ömer Radıyallâhu Anh, Hacer-î Esved'i öpmüş ve "Sen ne zararı, ne faydası olan bir taşsın. Eğer Rasulüllah Sallallâhu Aleyhi ve Sellem'in seni öptüğünü görmeseydim, seni öpmezdim" demiştir. Bunun üzerine, Hazreti Ali Radıyallâhu Anh ona, "Fayda ve zarar vermeyeceğini kim demiş; faydasıda zararı da olduğunu haber vermesi.

- Hazreti Ömer Radıyallâhu Anh, Şam'a girerken veba salgını olduğu için, veba salgını ilgili hadîs-i şerîfi duyunca geri dönüp Aynı şekilde rüzgarla ilgili hadîs-i şerîf duyan varmı diye sorması ve Hazreti Ebû Hureyre Radıyallâhu Anh da şu hadîs-i şerîfi rivayet etmesi: Rasûlullah Sallallâhu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: "Rüzgâr, Allâh'ın kullarına bir nimetidir. Bazan rahmet, bazan da azap getirir. Rüzgârı gördüğünüz zaman ona sövmeyiniz. Onun hayrını isteyiniz; şerrinden de Allâh'a sığınınız."

Allâh-u Teâlâ, peygamberleri seçmiştir.

- Toplumun efendisi, onlara hizmet edendir.

- "Ey Cabir! Her şeyden önce Allah'ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. Rasûlüllah Sallallâhu Aleyhi ve Sellem Efendimiz şöyle buyurdu: Ben nebî/peygamber iken, Hazreti Adem Aleyhisselâm su ile çamur arasında idi.

- Develerde Allâh'ın dininin nişanlarındandır.

- Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi ve Sellem'in doğduğu gün, ay, yıl belli değil diyenlere reddiye.

- Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi ve Sellem'in doğmadan Fil Olayının olması Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi ve Sellem'in irhasıdır. İrhas Nedir? Nübüvvetle görevlendirilmeden önce peygamberlerden sâdır olan hârikulâde olaylara denir.

- Kandil geceleri uydurma diyenlere reddiye.

- Azrail Aleyhisselâm senelik ölecekleri bilir. Azrail Aleyhisselâm'a ne zaman öleceğine soran adam ve Azrail Aleyhisselâm'ın ona cevabı.

Şeytanların semadan kovulmaları ve şeytanların bunun sebebini araştırmaları.

- Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi ve Sellem'in doğumunda vuku bulan olağan üstü hadiseler

- Her peygamberin doğumunu ümmeti kutlamıştır. Bunda bir sakınca yok, Biz de Peygamber Efendimiz Sallallâhu Aleyhi ve Sellem'in doğumunu kutlasak bunda ne sakınca var?!

- "Şefaat ya Rasulullah" demek şirktir diyenlere reddiye.

- Münafıklar kötülüğü emrederler iyiliği nehyederler, Müminler ise iyiliği emrederler kötülüğü

- Salavât-ı şerîfenin fazîletleri.

Hakaret etmeden, beddua etmeden, ilmi usullerle mücadele edelim.

- Yahudi-Hristiyanlar cennete girecek diyen Süleyman Ateş'e Muhammed es-Sâbûnî Hazretleri'nin cevabı.

KULLANICI YORUMLARI
  • Rıza güney
    03 Haziran 2021 19:10
    Selamünaleyküm hocam iletişim bölümünden mesajımi yazamadım burdan yazmaya calıscam. Sayın hocam konu esma-ül hüsna ! İtikad derslerinizden cok faydalandık allah razı olsun ama insanların önce iman ettikleri rabbinin tanıması lazım diye düsünüyorum sizden bir ricam var rabbimizin 99 ismini şerh etmenizi buna ozel birkaç sohbet yapmanizi istiyorum bu ilimden kıyamate kadar insanlar faydalansın . Rabbimizi tanısın imanları artsin İNŞAALLAH
YORUM YAZ