MENÜ

Kısa Sohbetler
23 Temmuz 2020
Arefe Gecesi ve Günü Namazları

Arefe Gecesi (29 Temmuz Çarşamba’yı 30 Temmuz Perşembe’ye bağlayan gece) Namazı: Beş selâmla on rekât kılınır, her rekâtta beş kere Kureyş Sûresi okunur.

Arefe Günü Namazları

(30 Temmuz Perşembe günü)

1) Ebû Hureyre (Radıyallâhu Anh)dan rivâyet edilen bir hadîs-i şerîfte şöyle buyrulmuştur: “Her kim Arefe günü öğlenle ikindi arasında dört rekât kılar ve her rekâtta bir Fâtiha, elli Kul huvellâhu ehad (İhlâs Sûresi) okursa, bu kişiye bir milyon hasene (sevap) yazılır. Kur’ân-ı Kerîm’deki her harfe mukābil cennette bir derecesi yükseltilir ki, her iki derece arası beş yüz senelik mesâfedir.

Allâh-u Te‘âlâ Kur’ân-ı Kerîm’deki her harfe mukābil yetmiş hûriyle evlendirir; her hûriyle birlikte inciden ve yâkuttan yapılma yetmiş bin sofra vardır ki, her sofranın üzerinde yeşil kuş etlerinden yetmiş bin çeşit vardır.

Yemeklerin serinliği karın serinliği, tadı balın tadı, kokusu da misk kokusudur. O yemeklere ne ateş ne de demir (tencere) değmemiştir. (Yiyen kişi) son yediği yemeğin tadını ilk yediğinde hissettiği lezzet kadar hissedecektir.

Sonra onlara (bu namazı kılan kullara cennette) iki kanadı kırmızı yâkuttan ve gagası altından olup yetmiş bin kanadı bulunan büyü bir kuş gelir de işitenlerin mislini duymadığı derecede zevk veren bir sesle: ‘Arefe ehline (o mübârek günü ibâdetle ve bu namazla geçirerek onun ehli olmayı hak etmiş kişilere) merhabâ.’ diye nidâ eder ve böylece o kuş o (namazı kıla)nlardan her bir adamın (yemek) çanağının içine düşer de, kanatlarından her bir kanadın altından yetmiş çeşit yemek çıkar. Sonra o kuş silkelenip uçar.

(Bu namazı dünyadayken kılmış olan kul) kabrine konulduğu zaman Kur’ân-ı Kerîm’de bulunan her harfe mukābil kendisi için bir nur parlar ki (o nûrun kuvveti sayesinde) Ka‘be’nin etrâfında tavaf edenleri bile görür.

Ve netîcede kendisine cennet kapılarından bir kapı açılır. İşte tam o anda, gördüğü sevap ve ikrâm(lara bir an evvel kavuşma arzusun)dan dolayı: ‘Yâ Rabbi! Kıyâmeti çabuk kopar. Ey Rabbim! Kıyâmeti kāim eyle.’ demeye başlar.” (‘Abdülkādir el-Cîlânî, el-Ğunye, 2/60)

2) İbnü’l-Cevzî (Rahimehullâh)ın rivâyet ettiği bir hadîs-i şerîfte Rasûlüllâh (Sallellâhu Aleyhi ve Sellem)in şöyle buyurduğu nakledilmiştir: “Her kim Arefe gününde dört rekât kılar ve her rekâtında 1 Fâtiha, 3’er kere de Kadr (İnnâ Enzelnâ), Zilzâl, Kâfirûn, Felak ve Nâs sûrelerini okursa, selâm verince aynı şekilde bir dört rekât daha kılarsa, (bu sekiz rekât) namazın ardından 33 kere istiğfâr edip sonra 100 kere de:

«سُبْحَانَ اللّٰهِ وَبِحَمْدِهِ»

‘Allâh’ı hamd ile tesbîh ederim.’ derse, Allâh-u Te‘âlâ cennette o kişi için, yaş inciden bin tâne salkımlı ağaç diker ki salkımlarının adedini Allâh’tan başkası bilemez, o ağaçların meyveleri karpuz-kavun kadar, yaprakları da Rahmân’ın nûruyla cilâlanmış kıymetli kaftanlardır. O yapraklardan her birinin üzerine erkek veya kadın sahibi kimse onun adı yazılıdır.” (İbnü’l-Cevzî, Kitâbu’n-Nûr fî fezâili’l-eyyâmi ve’ş-şühûr, sh:90-91)

KULLANICI YORUMLARI
 • Veli ayvatas
  30 Temmuz 2020 12:26
  2 şer olarakmi 4 rekat olarakmi kilinacakti acaba
 • Tolga esen
  30 Temmuz 2020 12:15
  ALLÂH ( CELLE CELLÂLÜHU) RAZI OLSUN
 • Limon
  30 Temmuz 2020 11:41
  Arefe günü namazı tek Selamla mı kılınmalı 2 selamla mı? Şafii mezhebine göre farz dışında bütün namazlar 2 selamla kılındığı için soruyorum
 • Şirin
  30 Temmuz 2020 11:40
  Allah c.c razî olsun
 • METİN ASLAN
  30 Temmuz 2020 10:47
  namaz 2 veya 4 rekat olurmu sadece 4 rekatmı kılınacak
 • RESUL YAVUZ
  30 Temmuz 2020 00:24
  Allah razı olsun hocam yolun açık olsun daima
 • Ömer alptug
  29 Temmuz 2020 22:16
  Hocam 50 ihlas nasıl sayacaz huşumuz bozulur sayıyı karistircaz diye
 • Dervis tumbas
  29 Temmuz 2020 21:36
  Selamun aleykum hacam namazda 50 gulhu nasil denk getirecegiz. Okuduklarimizi nasil sayabiliriz namazda. Sevgiler hocam
YORUM YAZ