MENÜ

HABERLER
17 Temmuz 2020 18:04
9 yorum
Zekeriya Beyaz’a Rahmet Okutan Marmara Üniv. İlâh. Fak. Dekanı Ali Köse'nin "Demokrasi Sesini Tekbîre Tercîhi"

Zekeriya Beyaz’a Rahmet Okutan Marmara Üniv. İlâh. Fak. Dekanı Ali Köse'nin “Demokrasi Sesini Tekbîre Tercîhi”

Dekan Bey hâzır bulunduğu bir tv programında: “İnsanlar 15 Temmuz’da din için sokağa çıkmadılar, demokrasi için çıktılar, bu yüzden tekbîr sesi demokrasi sesini bastırmamalı” demiş. Tabî ki yalan söylemiş, zîrâ insanlar o gece vatan için, din için sokaklara çıktılar. Çünkü darbeyi Mossad ve CIA’in Fetö’ye yaptırdığını anladılar. Dinlerarası diyalog gibi bir şirk, memleketimizde yayılmasın diye canlarını seve seve fedâ ettiler.

Özellikle İsmâilağa ve Menzil’e müntesîb binlerce insanın o gece Vatan Caddesi’nde, Saraçhâne’de ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde bulunması ve bâzısının şehîd olması, çıkanların dînî bir şuurla çıktıklarını ortaya koymaktadır.

Bu memlekette yapılan bunca darbede Müslümanlar askere karşı çıkıp bir iç savaşa sebebiyet vermemişken sâdece bu dârbede ortaya çıkmaları da diğer darbeleri siyâsî görüp bu darbenin ise vatanın işgâli ve dînimizi tahrîf gâyesiyle yapıldığını fark ettikleri içindir.

Bu noktada özellikle beyân etmeliyiz ki; Ülkücü gençler tarafından kullanılan "Yâ Allâh! Bismillâh! Allâh-u Ekber..." zikirleri Dekan Bey’i çok rahatsız etmiş, oysa bu zikirler, Allâh’ımızın en büyük olduğunu ifâde eden mukaddes kelimelerdir.

Bu zikirlerin dînî bir sembol olması, ayrıca sokaklara çıkanların birçoğunun abdest alıp çıkması, yine böylece şehîd olmak için çıkmış olması, hedeflerinin din ve vatan olduğunu açıkça ortaya koymaktadır.

Zâten demokrasi niyetiyle çıkanın şehîd olmayacağı hadîs-i şerîflerde sâbittir. Nitekim hadîs-i şerîf’te "Her kim Allâh’ın dâvâsı en yüce olsun diye savaşırsa, ancak o kişi Allah yolundadır" (el-Buhârî, es-Sahîh, rakam: 123, 1/36; rakam: 2810, 4/20; rakam: 3126, 4/86; rakam: 7458, 9/136) buyurulmuş olması bu hakîkati nâtıktır. Demokrasinin ise Allâh’ın dâvâsı ile bir alâkası yoktur.

Nitekim başka bir konuşmasında “Roma’nın, Mekke’den daha güvenli olduğunu” söyleyerek: “Bu güvenli Belde’ye yemîn ederim” (et-Tîn Sûresi 95/3) âyetini de inkâr etmiş olmaktadır.

Dolayısıyla insanların din için çıkmalarından ve tekbir getirmelerinden rahatsız olduğunu ifâde eden bir dekan, ilâhiyat gibi dînî bir kurumun başına asla yakışmamaktadır.

Allâh’ın tekbîri her şeyin üstündedir. Zâten tekbîr; Allâh’ın en büyük olduğunu ifâde etmektedir. Tekbir sesinin demokrasinin sesinden üstün olmaması gerektiğini söyleyen bir ilâhiyatçı, Allâh-u Ekber’in mânâsını inkâr etmiş olmaktadır.

Dolayısıyla bu gibi adamlar Müslüman halkımızın vergileriyle çalışan devlet kanallarında boy göstermemelidir ve bulundukları vazîfelerden el çektirilmelidir.

Zîrâ bunların, okuttukları talebelerin zihin yapılarına tekbîri ve Müslümanları hor görüp batı zihniyetini yüceltme anlamında bâtıl fikirler aşılama tehlikesi her dâim söz konusudur.

Dekanı bu durumda olan bir ilâhiyatın diğer hocalarına ve talebelerine Allah yardım etsin.

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
 • Müslüman
  18 Temmuz 2020 09:16
  Bütün 15 temmuzda tekbir sesleri getirenleri ülkücü gençler diye nitelendirmek nasıl bir fakirliktir. Irkçılıklarıyla İslami bir araya getirip, muhafazakar milliyetçi sapıklığını Allah bu toprakalrdan çıkarsın tekrardan.
 • Neriman Musaoğlu
  18 Temmuz 2020 02:36
  Allah razı olsun hocam Rabbim size sağlık Sıhhat versin Hayırlı üzün ömürler nasip etsin Sizin ve Sizin gibi hocalarımızın sayısını arttırsın Rabbim böyle insanların şerrinden evlatlarımızı korusun Kendisi o göreve yakışmamaktadır
 • Esra Toklucu
  17 Temmuz 2020 23:11
  Cübbeli Ahmet Hocam senin vesilenle bu sapık bidat ehlinin çok tehlikeli olduğunu biliyoruz. Bu sapık Ali Köse kesinlikle dinle ilgili bütün kurumlardan görevden alınmalı acilen. Allah sana hayırlı uzun ömür versin Cübbeli Ahmet Hocam Âmîn.
 • Enes Yalçın
  17 Temmuz 2020 18:55
  Allah razı olsun hocam bu ilahiyatçılarda az manyak değil 3 kişi hariç.
 • Savaş öztürk
  17 Temmuz 2020 18:54
  Allah sizden razı olsun hocam Allah size sağlıklı uzun ömürler versin.bu adam bide ilahiyat fakültesinde dekan.Allah çocuklarımızı böyle insanların eline düşmekten korusun.
 • Engin Filiz
  17 Temmuz 2020 17:45
  Allah razı olsun hocam.
 • Faruk Aygun
  17 Temmuz 2020 16:50
  Hocam Allah sizden razi olsun.
 • Sibel
  17 Temmuz 2020 16:36
  Allah sizden razi olsun hocam herseyi ile bize cok güzel dinimizi anlatiyorsunuz. Allah uzun bereketli ömürler nasip etsin sizden sonraki hocalarda sizin gibi Allah icin bize dinimizi anlatmaya devam etsin insallah.
 • Mavi Kelebek
  17 Temmuz 2020 16:11
  okurken tüylerim diken diken oldu. Allah razi olsun.
YORUM YAZ