MENÜ

Şeytan ile Okuyan Arasına Engel Koyacak Bir Duâ
HABERLER
03 Haziran 2018 07:21
21 yorum
Şeytan ile Okuyan Arasına Engel Koyacak Bir Duâ

Şeytanın uğraşmaktan yorulup bıkması için hangi duayı sabah namazından sonra okumalıyız?

İmâm-ı Sefîrî (Rahimehullâh)ın nakline göre; (tâbi‘înin ulularından ve Şâh-ı Nakşibend Hazretleri’nin Buhârâ kabristanında sürekli ziyaret ettiği) Muhammed ibni Vâsi‘ (Radıyallâhu Anh) şöyle anlatmıştır: “Şeytan insan kılığına girerek mescit yolunda karşıma çıktı ve bana: ‘Ey İbni Vâsi‘! Ne zaman sana bir şey yapmak istesem, seninle aramda bir engel buluyorum, bunun sırrı nedir?’ deyince ona şöyle dedim: ‘(Ben) her sabah:

‘Ey Allâh! Gerçekten Sen bize büyük bir düşman musallat ettin ki ayıplarımızı görmektedir, o ve zürriyeti bizim kendilerini görmediğimiz taraftan bizi görmektedir.

Ey Allâh! Onu rahmetinden ümitsiz bıraktığın gibi, bizden de ümitsiz bırak, ona affından ümit kestirdiğin gibi, bizden de ümit kestir ve onunla cennetinin arasını uzaklaştırdığın gibi bizimle onun arasını uzaklaştır.

Şüphesiz ki gerçekten Sen her şeye hakkıyla gücü yetensin!’ duâsını okurum (onun için sen beni saptırmaya yol bulamazsın)!” (es-Sefîrî, el-Mecâlisü’l-va‘zıyye, 2/307; el-Ğazâlî, el-İhyâ, 3/37; ed-Deyrabî, el-Mücerrebât, sh:50; Ali ibni Hasen el-‘Attâs, el-Kırtâs, 1/191; el-Gümüşhânevî, Mecmû‘atü’l-ahzâb, Muhyiddîn-i Arabî cildi: 2/606; İbnü Acîbe, el-Bahru’l-medîd, 2/346)

Muharrem el-Kastamônî (Rahimehullâh)ın beyânı vechile; “er-Risâletü’l-Muslihıyye” isimli eserde şöyle zikredilmiştir: Muhammed ibni Vâsi‘ (Radıyallâhu Anh) her gün sabah namazından sonra bu duâyı okurdu, bir gün mescid yolunda İblis karşısına çıktı ve ona: “Ey İbni Vâsi‘! Sana bir hâcetimden dolayı geldim, ne olur beni ümitsiz bırakma” dedi. O da: “Ey La‘în! Nedir o hâcetin?” deyince İblîs: “Beni mübtela olduğum büyük bir belâdan kurtarmanı istiyorum, sen bu ta‘vîzi (sığınma duâsını) okuduğun zaman (ben mahvoluyorum)” dedi.

Bunun üzerine İbni Vâsi‘ (Radıyallâhu Anh): “O benim virdimdir, onu asla terketmem” deyince İblis: “Madem onu bırakmayacaksın, bari kimseye öğretme, ben de ebediyyen sana dokunmayayım” dedi. O zaman İbni Vâsi‘ (Radıyallâhu Anh): “Ben de bunu karşılaştığım herkese öğreteceğim, artık istediğini yapabilirsin” dedi.

İşte bundan dolayı İbni Vâsi‘ (Radıyallâhu Anh) İblis’e cefa olsun diye bu duâyı varaka(kağıt)lara yazıp ashâbına tevzi etti (dağıttı). (el-Ğazâlî, el-İhyâ, 3/37; Muharrem ibni Muhammed ez-Zeylî el-Kastamônî, Künûzü’l-evliyâ, sh:112; ez-Zebîdî, el-İthâf, 7/283)

İmâm-ı Deyrabî (Rahimehullâh)ın beyânı vechile; bu duâyı sabah okuyan akşama kadar şeytandan emin olur, akşam okuyan da sabaha kadar şeytanın vesveselerinden ve şerlerinden emin olur. (ed-Deyrabî, el-Mücerrebât, sh:50)

Duânın Okunuşu

Şeytan ile Okuyan Arasına Engel Koyacak Bir Duâ

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
 • Emin
  13 Mayıs 2019 02:34
  Selamun Aleyküm, Kur'anı Kerimde bu duayı kaçıncı sayfada bulabilirim?
 • Berat İslam
  07 Mayıs 2019 23:36
  Ben aşağıdaki şekilde okudum. Yanlışım varsa düzeltilsin lütfen. ------------------------------------------------------------------------------------- Allahümme inneke salledte aleyna aduvvan besiiran bi ğuyuu bina yeraanaa hüve ve gabilühu min haysu neraa hüm. Allahümme aayis hü minna kemaa ayes tehuu min rahmetike ve gannithü minnaa kemaa gannedtehu min ğafvike ve baa ğid. Beynenaa ve beynehuu kemaa baa ğadte beynehu ve beyne cennetike inneke üalaaa küllii şey in gadir.
 • Yağız zengin
  30 Nisan 2019 17:53
  Arapça nın türkçe alfabesi olarak (meal değil) yazabilirmisiniz bizde arapça olarak duayı okuyalım dua yerine ulaşsın .selamın aleyküm
 • Ertuğrul aktaş
  20 Nisan 2019 18:05
  Ekran görüntüsü alıp kırpın. Sonra ekran döndurucuyu aç ve yakından gör.
 • M. S
  16 Nisan 2019 10:47
  Selamun Aleyküm,Arapça yazıda Nerahüm Allahumme ayishü yazıyor sanırım yanlışım yoksa bir kardesimiz Türkçesini fayishü yazmış.Baska bir sitede yer alan duanin arapcasinda ve turkce çevirisinde de fayishü olarak gördüm.Bir yanlışlık varsa düzeltilmesini isterim insAllah. ALLAH cc razı olsun
 • Reis
  14 Nisan 2019 14:08
  Her şey tamam güzel anladık ama dua arapçasının okunuşu lazım.
 • Rumeysa58
  17 Ocak 2019 03:23
  Allah yükleyen emeği geçen arkadaşlardan ebeden razı olsun
 • Şaban ÖZÇELİK
  10 Kasım 2018 16:58
  Allahümme inneke sellatte aleyna adüvven basıyran bi uyubina yerana hüve ve kabilühu min haysü la nerahüm Allahümme fayishü minna kema ayestehu min rahmetike ve kannıthü minna kema kannattehu min afvike ve eb ıd beynena ve beynehu kema eb adte beynehu ve beyne cennetike inneke ala külli şey’in kadiyr
 • Zehra zehra
  10 Eylül 2018 13:59
  Arapça duanin türkçe okunuşunu yazabilir misiniz ,
 • nihatdoğan
  27 Temmuz 2018 01:58
  Şeytan kim neden seytan
 • gizem yüksel
  11 Temmuz 2018 07:28
  Hocam Allah senden razı olsun Allah sana uzuuuun uzunn sağlıklı ömür versin seni Allah için çok seviyorum keşke senin evladın olabilseydim.
 • Hüseyin
  14 Haziran 2018 07:12
  Merhaba İdareci kardeşim bir şikayetim var.d Yazı tipinin boyutu çok küçük. Ben genç yaşta olmama rağmen gözlerimi biraz zorlayarak okuyabildim. Font boyutunu en azından 15px yapmanız çok iyi olur. Hem zaten yorum yazılarının büyük(15px), esas yazının küçük(10px) olması çok acayip.. Bence en kısa zamanda düzeltilmesi lazım. Yazının uzun olmasından endişelenmeyin. İnternetteki meşhur sitelerin font büyüklükleri hep 15 ila 17 piksel seviyelerindedir. Son olarak alt başlık kullanılması yazı içerisinde istenen şeyin kolay bulunmasını sağlar. Kolay gelsin :)
 • Suzan yolcu
  09 Haziran 2018 20:43
  Rica etsem latince okunuşunu paylaşabilirmisiniz
 • T.benli
  07 Haziran 2018 01:16
  Türkçesi vardı zaten : Ey Allâh! Gerçekten Sen bize büyük bir düşman musallat ettin ki ayıplarımızı görmektedir, o ve zürriyeti bizim kendilerini görmediğimiz taraftan bizi görmektedir. Ey Allâh! Onu rahmetinden ümitsiz bıraktığın gibi, bizden de ümitsiz bırak, ona affından ümit kestirdiğin gibi, bizden de ümit kestir ve onunla cennetinin arasını uzaklaştırdığın gibi bizimle onun arasını uzaklaştır. Şüphesiz ki gerçekten Sen her şeye hakkıyla gücü yetensin!’
 • kerim giderler
  05 Haziran 2018 07:08
  Selamunaleyküm. Rabbim siz ve sizin gibi ışıklarınızla yolumuzu aydınlatıp, cahilliğimizle zorda kalmaktan kurtulmamıza yardımcı olan cümlesinden razı olsun inş. Selamunaleyküm.
 • Fatma Acar
  04 Haziran 2018 09:50
  Hocam Allah razı olsun
 • Mihriban
  03 Haziran 2018 19:02
  Allah bin kere razı olsun.
 • Ali
  03 Haziran 2018 15:52
  Türkçesini yazabilecek biri var mı?
 • Murat Sarıhan
  03 Haziran 2018 09:43
  Rabbim hocamdan ebeden razı olsun.
 • Zeynep Akkaynak
  03 Haziran 2018 08:19
  Allah razı olsun bizi cahilligimizle baş başa bırakmadığınız için okuyacağım inş
 • Seher
  03 Haziran 2018 07:22
  Hay Allah razı olsun
YORUM YAZ