MENÜ

Ramazân-ı Şerîf'in On Beşinci Gece ve On Beşinci Gün Namazları
HABERLER
26 Mayıs 2018 05:35
6 yorum
Ramazân-ı Şerîf'in On Beşinci Gece ve On Beşinci Gün Namazları

On Beşinci Gece ve On Beşinci Gün (29 Mayıs Salı’yı 30 Mayıs Çarşamba’ya bağlayan gece ve 30 Mayıs Çarşamba günü) Namazları:
Muhammed ibni Mervân, Ebû Yahyâ’nın, babasından (Radıyallâhu Anhüm) şöyle rivâyet ettiğini nakletmiştir; kendisine güvenilen otuz küsur kişinin şöyle buyurduklarını işittim:
“Her kim Ramazan’ın yarısında (on beşinci gecesinde) kılacağı yüz rekâtta bin kere İhlâs Sûresi okursa, rüyâsında yüz melek görmedikçe ölmez. Onlardan otuzu kendisini cennetle müjdelerler, diğer otuzu kabir azâbından güvence verirler, öbür otuzu da onu hatâ yapmasından korurlar, geri kalan on ise kendisine düşmanlık edenlere karşı tuzak kurarlar.” (et-Taberânî, Kitâbu’d-Du‘â, rakam:917, 2/1228-1229)
Muhammed ibni Ali (Radıyallahu Anhümâ)dan, merfûan (isnâdını Rasûlüllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)e ulaştırarak) şöyle buyurduğu rivâyet olunmuştur:
“Her kim Ramazan’ın yarı gecesinde ve Şa’bân’ın yarı gecesinde yüz rekât kılar da, onlarda bin kere İhlâs Sûresi okursa, cennetle müjdelenmedikçe ölmez.” (İbnü Ebi’d-Dünyâ, Fezâilü şehri Ramazân, rakam:9, sh:40)
Rivâyet olunduğuna göre Ramazân-ı Şerîf’in yarı gecesinde kılınacak dört rekâtın her birinde bir Fâtiha, on kere de İhlâs okunur. (Muhammed Hakkî en-Nâzillî, Hazînetü’l-esrâr, sh:38)
Rivâyet olunduğuna göre Ramazân-ı Şerîf ayının yarı gününde on iki rekât kılınır ki, her rekâtta bir Fâtiha, bir Âyete’l-Kürsî, üç kere de İnnâ Enzelnâ okunur. Namazdan sonra ise Âyete’l-Kürsî okunur. (Muhammed Hakkî en-Nâzillî, Hazînetü’l-esrâr, sh:38)
Ramazân-ı Şerîf'in On Beşinci Gece ve On Beşinci Gün Namazları

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
 • Yüsra Doruk
  30 Mayıs 2018 09:10
  Nafile namazlara kaza diyerek niyet edilmez. Ya kaza kılın ya da bu namazı kılın. Yalnız kaza kıldığınız zaman bu namaza verilen mükafatları alamazsınız. Her rekatta fatiha okunuyor. En güzeli 2 rekatta bir selam vermektir.
 • Selim
  30 Mayıs 2018 08:29
  Selamün aleyküm hocam .. Bir hadis ş.te روى البخاري (2057) عَنْ عَائِشَةَ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهَا أَنَّ قَوْمًا قَالُوا : يَا رَسُولَ اللَّهِ ، إِنَّ قَوْمًا يَأْتُونَنَا بِاللَّحْمِ ، لَا نَدْرِي أَذَكَرُوا اسْمَ اللَّهِ عَلَيْهِ أَمْ لَا فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ : ( سَمُّوا اللَّهَ عَلَيْهِ وَكُلُوهُ Haram şeye hinzir maddesi alkol maddesi olan gidaya besmele küfre mueddi ...oldugu için şüpheli gidaya besmele çekilmez..? Zibhi esnasinda besme çekilip çekilmedigi belli olmayan et.e besmele çekilir yenir ...? Bir.de اكل طعامكم الابرار hadisi şerifi nin devamiolarak "sizde takvadarlarin taamini yeyin" .. cümlesi varmidir .yoksa bu sadece makulu kavl mi dir .. Allah razi olsun.
 • Bee amora
  29 Mayıs 2018 22:06
  Hocam selamin aleykum. Ben yurtdisindan bir takipciinizim hic bir sohbetinizi kacirmiyorim Allah sizden razi olsun. Fakat dunku sohbeette kafama bisey takildi, gusulsuz oruc tutulurmu? Cunku gusulsuz niyet edebilirsiniz dediniz sohbette.
 • Serkan
  29 Mayıs 2018 18:01
  Kaza namazlari niyet edilerekte yapilabilir mi ? Örn; niyet ettim en ilk kilamadığım sabah namazi kaza etmeye diye Fatiha ve 10 ihlas oluyarak .
 • Gavsin evladi
  29 Mayıs 2018 14:10
  Ilk rekkatalarda fatiha suresi okuncak dimi kac rekatda bir selam verilcek ve bu namaz icin gunduzden destek alinabilir mi
 • Leyla özdemir
  29 Mayıs 2018 10:54
  15.gecesi Kaza namazı kılsam da aynı sevapları alabilirmiyim?
YORUM YAZ