MENÜ

Muharrem Ayının İlk Gece ve İlk Günü Nâfile Namazları
HABERLER
06 Ağustos 2021 17:05
1 yorum
Muharrem Ayının İlk Gece ve İlk Günü Nâfile Namazları

İlk Gece Namazı

Muharrem’in ilk gecesinde her rekâtta bir Fâtiha, on Âyete’l-Kürsî ve on İhlâs okuyarak on rekât kılınır. Sonra eller kaldırılarak kendisi, anne babası ve tüm inanan erkeklerle kadınlar için istiğfarda bulunulduktan sonra:

«بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ، وَصَلَّى اللّٰهُ تَعَالٰى عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمَ، اَللّٰهُمَّ مَا عَمِلْتُهُ ف۪ي هٰذِهِ السَّنَةِ مِمَّا نَهَيْتَن۪ي عَنْهُ وَلَمْ تَرْضَهُ وَنَس۪يتُهُ وَلَمْ تَنْسَهُ وَحَلُمْتَ عَلَيَّ بَعْدَ قُدْرَتِكَ عَلٰى عُقُوبَت۪ي وَدَعَوْتَن۪ي إِلَى التَّوْبَةِ مِنْهُ بَعْدَ جَرَائَت۪ي عَلٰى مَعْصِيَتِكَ، اَللّٰهُمَّ فَإِنّ۪ي أَسْتَغْفِرُكَ مِنْهُ فَاغْفِرْ ل۪ي وَمَا عَمِلْتُ ف۪يهِ مِنْ عَمَلٍ تَرْضَاهُ وَوَعَدْتَن۪ي عَلَيْهِ الثَّوَابَ، فَأَسْأَلُكَ اللّٰهُمَّ يَا كَر۪يمُ يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ! أَنْ تَقْبَلَهُ مِنّ۪ي وَلَا تَقْطَعَ رَجَائ۪ي مِنْكَ يَاكَر۪يمُ! وَصَلَّى اللّٰهُ تَعَالٰى عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلَّمَ، اٰم۪ينَ!»

“Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla! Ey Allâh! Senin râzı olmayıp beni nehyettiğin şeylerden bu sene her ne yaptıysam, ben onların bir kısmını unuttum, Sen ise hiçbirini unutmadım. Üstelik bana cezâ vermeye kādirken mühlet verdin ve ben Sana karşı gelme cüreti göstermişken beni tevbeye dâvet ettin.

Ey Allâh! Ben bütün bunlardan dolayı Senden mağfiret diliyorum. Beni bağışla. Ey kerem sahibi! Ey celâl ve ikrâm sâhibi! Senin râzı olup bana sevap vaad ettiğin hangi amelleri bu sene işlediysem, Senden dilerim ki onları kabûl edesin ve Senden ümîdimi kesmeyesin.

Ey kerem sâhibi! Kabûl eyle. Efendimiz Muhammed’e ve âl-i ashâbına salât-ü selâm eyle. Âmîne!” duâsı okunur.

Her kim bu duâyı namazın akabinde bir kere dahî okursa, Allâh-u Te‘âlâ o kuluyla Kendi arasında bulunan bütün günahları bağışlar, o kişinin amellerini kabûl eder ve şeytan: “Vay başımıza gelenlere! Br senelik yorgunluğumuzun tümü şu anda boşa gitti.” der. (Muhammed Hakkî en-Nâzillî, Hazînetü’l-esrâr, sh:36)

İlk Günü Namazı

Muhammed Hakkı (Rahimehullâh)ın nakline göre; Muharrem’in ilk gününde dilediği sûrelerle iki rekât kılan, daha sonra ellerini kaldırarak:

«بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ، اَللّٰهُمَّ أَنْتَ رَبّ۪ي قَد۪يمٌ وَهٰذِهِ سَنَةٌ جَد۪يدَةٌ، فَأَسْأَلُكَ مِنْ خَيْرِهَا وَأَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّهَا، وَأَسْتَكْف۪يكَ مَؤُونَتَهَا وَشُغْلَهَا، يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ! اَللّٰهُمَّ أَنْتَ الْأَبَدِيُّ الْقَد۪يمُ، وَهٰذِهِ سَنَةٌ جَد۪يدَةٌ، أَسْأَلُكَ ف۪يهَا الْعِصْمَةَ مِنَ الشَّيْطَانِ وَالْعَوْنَ عَلٰى هٰذِهِ النَّفْسِ الْأَمَّارَةِ بِالسُّوءِ، وَالْاِشْتِغَالَ بِمَا يُقَرِّبُن۪ي إِلَيْكَ، يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإِكْرَامِ! اٰم۪ينَ!»

“Rahmân ve Rahîm olan Allâh’ın adıyla! Ey Allâh! Sen Kadîm (evveli olmayan) bir Rabsin. İşte bu yeni bir senedir. Ben Senden, bu senenin hayrından istiyorum, şerrinden de Sana sığınıyorum. Ey celâl ve ikrâm sâhibi!

Ey Allâh! Sen Ebedî’sin, Kadîm’sin (başlangıcın ve sonun yoktur). İşte bu yeni bir senedir. Ben bu sene Senden dilerim ki beni şeytandan koruyasın, kötülüğü çokça emreden bu nefse karşı bana yardım edesin ve beni Sana yaklaştıran amellerle meşgul edesin. Ey celâl ve ikrâm sâhibi! Âmîne!” duâsını okuyan kişi için Allâh-u Te‘âlâ bir melek görevlendirir ki, o melek şeytanı o kişiden uzaklaştırır, Allâh-u Te‘âlâ nefsine karşı hareket etme hususunda ona yardım eder, râzı olduğu işlere onu muvaffak kılar ve bütün işlerinde o kişiye kolaylıklar ihsân eder.” (Muhammed Hakkî en-Nâzillî, Hazînetü’l-esrâr, sh:36; Hasen el-‘Adevî, en-Nefehâtü’n-Nebeviyye fi’l-vezâifi’l-‘âşûriyye, sh:68)

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
  • Serife Orhangazi
    19 Ağustos 2021 20:36
    Hocam benim alman iş arkadaşim hasta, bana dua et diyor. Ne okuyum ne yapmaliyim bilmiyorum. Bana Allah rızasi icin yardim edin. Size nasil ulaşabilirim bana bildirin
YORUM YAZ