MENÜ

Kadir Gecesi Kılınacak Çok Fazîletli Namaz
HABERLER
08 Mayıs 2021 18:11
6 yorum
Kadir Gecesi Kılınacak Çok Fazîletli Namaz

Kadir Gecesi Kılınacak Çok Fazîletli Namaz

Yirmi yedinci gece on iki rekât kılar, her rekâtta Fâtiha’dan sonra üç kere İnnâ Enzelnâ, on kere İhlâs sûrelerini okur, namazı bitirince:

«سُبْحَانَ اللّٰهِ وَالْحَمْدُ لِلّٰهِ وَلَا إِلٰهَ إِلَّا اللّٰهُ وَاللّٰهُ أَكْبَرُ وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللّٰهِ الْعَلِيِّ الْعَظ۪يمِ، عَدَدَ مَا عَلِمَ اللّٰهُ وَزِنَةَ مَا عَلِمَ اللّٰهُ وَمِلْءَ مَا عَلِمَ اللّٰهُ »

“Allâh-u Te‘âlâ’nın bildikleri adedince, Allâh-u Te‘âlâ’nın bildikleri ağırlığınca ve Allâh-u Te‘âlâ’nın bildiği şeyler dolusunca (şu zikirleri yapıyorum ki); Allâh-u Te‘âlâ (bütün noksan sıfatlardan) münezzehtir, bütün hamdler Allâh-u Te‘âlâ’ya mahsustur, Allâh-u Te‘âlâ’dan başka hiçbir ilâh yoktur, Allâh-u Te‘âlâ her şeyden büyüktür, O pek yüce ve çok büyük olan Allâh-u Te‘âlâ’nın yardımı olmadan hiçbir (şeye) güç ve kuvvet yoktur.” der. (Muhammed ibnü Hatîriddîn, el-Cevâhiru’l-hams, sh:61)

Kim (bu namazı kılıp namazdan sonra da) böyle d(uâ ed)erse, ona müjde olsun, ona tekrar müjde(ler) olsun. Allâh-u Te‘âlâ ona hiçbir göz görmedik, hiçbir kulak işitmedik ve hiçbir beşerin kalbine (hayâli dahî) gelmedik nîmetler verecektir.

Allâh-u Te‘âlâ ona; Âlic’in (üst tarafı Yemâme yakınındaki ed-Dehnâ bölgesine ulaşan, aşağı kısmı ise Necd bölgesine -Suûdî Arabistan’ın başkenti Riyad’a- ulaşan ve Arap topraklarının çoğunu kuşatacak kadar geniş olup kumlarının çokluğuyla meşhur sıradağların) kum tâneleri ve yağmur damlaları adedince, gece ve gündüz(lerin) sayısınca ve ağaçların yaprakları kadar sevap verecektir. (Ebû Sa‘îd ‘Abdurrahmân en-Neysâbûrî el-Hanefî, Tefsîru’l-Hanefî, Süleymâniye Ktp., Kılıç Ali Paşa, rakam:81, verak:87b-88a)

Selâm verdiğinde ise yetmiş kere:

«أَسْتَغْفِرُ اللّٰهَ وَأَتُوبُ إِلَيْهِ.»

Allâh-u Te‘âlâ’dan af isterim ve Sana tevbe ediyorum.’ derse, Allâh-u Te‘âlâ kendisini ve anne babasını affetmedikçe yerinden kalkmaz.

Allâh-u Te‘âlâ cennete melekler gönderir de onlar onun için ağaçlar dikerler, köşkler yaparlar ve ırmaklar akıtırlar. Kendisi de bunların tümünü görmedikçe dünyâdan çıkmaz.” (Muhammed Hakkî en-Nâzillî, Hazînetü’l-esrâr, sh:39)

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
 • Ebubekir Karakurt
  09 Mayıs 2021 05:43
  Kadir Suresi Bilmeyenler İhlad Suresi Okusunlar.. Yerine geçer
 • Aysun Arslan
  09 Mayıs 2021 05:43
  Allah sizlerden razı olsun Bizlere dualarınızdan eksik etmeyin Sizleri seviyoruz cennet komşusu olalım InşaAllah amin
 • Ayhan
  09 Mayıs 2021 02:48
  Kadir Suresini bilmeyenler EZBERLESİN mesela. Bugüne özel bir şey yapmış olsun. Nasıl fikir?
 • Osman
  09 Mayıs 2021 01:37
  Allah razı olsun
 • d.g.
  09 Mayıs 2021 00:35
  Kadr süresini bilmeyenler hangi süreyi okumalı. Allah razı olsun. Hayra vesile olduğunuz için.
 • AH
  09 Mayıs 2021 00:20
  Rabbim, maddi manevi dünya ahiret sizi selamet ve afiyette eylesin... SİZİ Var edene , sizi bildirene sevdirene sonsuz HAMDU u SENALAR olsun, ŞEYHİMİZ EFENDİ BABAMIZ EFENDİ (ks) den de MEVLAM EBEDİ RAZI OLSUN, dünya ahiret tüm korktuklarindan emin umduklarına nail olsun tüm evladlarindan yana yüzü Ak olsun, ömrü pek hayırlı mübarek ve uzun olsun MAKAMI EN ALÂ OLSUN Amin Amin Amin Allahümme Amiiiiiinnnnn Fiemanillah
YORUM YAZ