MENÜ

Devletin Kuruluş Felsefesi Hakkında Metin Akpınar Kadar Bilgili Değilseniz Muhâtabımız Değilsiniz!
HABERLER
29 Ekim 2019 20:05
4 yorum
Devletin Kuruluş Felsefesi Hakkında Metin Akpınar Kadar Bilgili Değilseniz Muhâtabımız Değilsiniz!

Bizim devletin kuruluşunu tebrikimize itirâzı olanlar devlet ve düzen arasındaki farkı fark edemeyecek kadar basîretsizseler, biz ne yapalım?! İlk Meclis’in ekseriyetinin din adamlarından oluştuğu, Buhârî hatimleri ile açıldığı ve devletin anayasasında resmî dîninin İslâm olduğu unutulmamalıdır.

Şapka kânunu ve buna karşı çıkan bâzı ulemânın îdâmı gibi nâhoş hâdiseler ise kuruluştan yıllar sonra meydana gelmiş olup o günkü düzenle alâkalı konulardır. Yine böylece 1938’de yâni devletin kuruluşundan on beş sene sonra anayasaya giren lâiklik ise devletle özdeşleşmiş bir şey olmayıp ancak düzeni temsil etmektedir. Düzene karşı çıkmak ise devleti reddetmeyi îcâb etmez, dolayısıyla devlete sâhip çıkılmalı, İslâm’a muhâlif düzenlere ise itirâz edilmelidir. Aksi takdirde Suriye ve Irak gibi komşularımızda ne can, ne mal, ne ırz, ne de din güvenliğinin kalmadığı görülmektedir.

Dolayısıyla devlete karşı çıkanlar, hdp ve pkk ile aynı safta bölücülüğe hizmet ettiklerini unutmamalıdır.

Bizim tebrîkimiz ise; zâten Osmanlı devleti yıkılmışken, halîfe mevcut değilken ve kâfirler memleketimizin vilâyetlerini işgâl etmişken, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları’yla onların püskürtülmesi netîcesinde devletsiz kalan milletin muhâfazası maksadıyla Müslüman Türk milleti tarafından tasvîb edilerek kurulan devlet ile alâkalıdır ve bu devlet devâm etmekte olup “Devlet-i Ebed Müddet” tâbiri de bu mânâda kullanılmaktadır. Ama ârızî olan düzenler bugünkü başkanlık sisteminin getirilmesinde de görüldüğü gibi değişmeye elverişlidir. Bu yüzden devlet ile düzeni birbirine karıştıranlar büyük yanlışa düşmüş olurlar!

Devletsiz ve vatansız kalanların dinlerini de yaşayamadıkları ve nâmuslarını dahî koruyamadıkları en yakın komşularımızda net bir şekilde görülmekteyken devlete karşı açıklamalarda bulunmak Müslüman ferâsetiyle bağdaşmaz!


Devletin Kuruluş Felsefesi Hakkında Metin Akpınar Kadar Bilgili Değilseniz Muhâtabımız Değilsiniz!

YORUM YAZ
PAYLAŞ
KULLANICI YORUMLARI
 • DENIZ GUCLU
  29 Ekim 2019 21:34
  Daha çoğu müslüman Metin Akpınar kadar "müslüman kimliğini" bilmiyor malesef
 • Deniz çapan
  29 Ekim 2019 20:47
  Allah razı olsun sevgili Ahmet hocam rabbim ilminizi ve ferasetinizi daima arttırsın meseleyi harika açıklamışsınız.anlamamakta ısrar eden dangalaklarada aldırmayın lütfen sevgi ve hörmetlerimle elleriniz den öperim selamlar...
 • Ibrahim atsiz
  29 Ekim 2019 17:55
  Burada hocaefendi zaten seriatci.. Hoca seriatin gelebilmesi icin meclise ilk adimlari attirmaya calisiyor. Bu adamlar kuran ile kurban keserek haci ile hoca ile bir cuma gunu buhari hatimleriyle cumhuriyeti ilan ettiler. Sonra bizim ahmaklari kandirdilar tamamen haciyi hocayi kurani kaldirdilar. Cubbeli hocam en azindan ilk baslangici gibi olsun diyor bizim gofit kafali avam muslumanlarda hocanin cumhuriyet sevdalisi oldugunu gostermeye calisiyorlar. Arkadas bu millete herseyi illa serh edeceksin...
 • onur kurum
  29 Ekim 2019 17:36
  Hocam gerçekten takdir ve tebrik ederim.Kim ne derse desin sizin önünüzde bir kez daha saygıyla eğiliyorum
YORUM YAZ